Bir Zamanlar Kıbrıs Oyuncuları ve Karakterler

TRT’nin yeni tarihi dizisi Bir Zamanlar Kıbrıs, kısa sürede herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Beğenilen Bir Zamanlar Kıbrıs oyuncuları ve dizi hakkında diğer detaylar içeriğimizde.

Her ülkenin tarihinde dönüm noktası olarak görülen çok önemli dönemler bulunmaktadır. Türk tarihine bakıldığında da bu tip dönemlerin sayısının epey fazla olduğunu görmekteyiz. Yakın siyasi tarihimize baktığımızda Türk tarihi için en büyük dönüm noktası olarak görülebilecek olay, Kıbrıs adasına Türkiye tarafından yapılan çıkartma ve bunun sonucunda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin inşa edilmesi. Kıbrıs adasında yaşayan Türkleri kurtarmak ve onlara rahat yaşam sağlayabilmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Kıbrıs harekatından önce bölgedeki Türkler büyük sorunlar yaşıyordu. Yaşama, barınma vb. temel ihtiyaçları elinden alınan Türklere bölgede ciddi şekilde baskı ve eziyet uygulanıyordu.

Tüm dünyada ülkelerin bu tip tarihi olayları anlatan dönem dizilerinin çekildiğini görüyoruz. Türkiye’de de tarihi olaylarla ilgili geçmişten günümüze çekilmiş pek çok diziyi sıralayabiliriz. Bu diziler arasına son günlerde yeni bir dizi daha katıldı: Bir Zamanlar Kıbrıs. Adından da anlaşılabileceği üzere Kıbrıs adasının Türk harekatından önceki halini anlatmayı amaçlayan dizide, o dönem Kıbrıslı Türklere ne gibi zorluklar yaşatıldığı da aktarılmaya çalışılıyor. Dizinin en dikkat çekici yanlarından biri de oyuncuları. Öyle ki, Bir Zamanlar Kıbrıs oyuncuları çok başarılı ve ünlü isimlerden oluşmaktadır. Bu isimlere ve dizinin diğer tüm detaylarına değinmeye başlayalım.

Bir Zamanlar Kıbrıs Yapım Süreci

TMC Film isimli yapım şirketi tarafından yapımcılığı üstlenilen dizinin yapımcısı ise Erdal Avcı’dır. Kıbrıs sorununu ve o dönemin olaylarını dramatik bir biçimde anlatan Bir Zamanlar Kıbrıs’ın senarist koltuğunda ise iki isim bulunmaktadır. Emre Özdür ve Başar Başaran ikilisi, dizinin senaryosunu yazmaktadır. Dizinin yönetmenliğini ise Hakan İnan yapmaktadır.

TRT 1’de yayımlanan dizinin ilk bölümünün yayınlandığı tarih 1 Nisan 2021 iken hazırlık sürecinin ise bundan çok daha uzun bir geçmişe dayandığı ifade edilmiştir. Dizi galası Ankara’da gerçekleşmiştir ve bu galaya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Sender gibi her iki ülkeden üst düzey isimler de katılmıştır.

Dizinin çekimleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, o bölgenin özellikleri tam anlamıyla yansıtılmaya çalışılarak çekilmiştir. Dizinin çekildiği bölgelerden biri ve en önemlisi Gazimağusa ilçesidir. Bunun yanı sıra Kapalı Maraş, Geçitkale gibi bölgelerde de dizi çekimleri yapılmaktadır.

Bir Zamanlar Kıbrıs Oyuncuları ve Rolleri

Yukarıda da değindiğimiz üzere Bir Zamanlar Kıbrıs oyuncuları dikkat çekici isimlerden oluşmaktadır. Bu isimlere ve rollerine yakından bakalım:

  • Ahmet Kural – Kemal Dereli: Dizinin en dikkat çeken oyuncularından olan Ahmet Kural, o dönem Kıbrıs adasında Türkler için çok önemli fedakarlıklar yapan Kemal Dereli karakterine can veriyor.
  • Pelin Karahan – İnci Dereli: Güzel ve başarılı oyuncu Pelin Karahan da dizinin oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden biri. Sevilen oyuncu dizide İnci Dereli karakterine hayat vermektedir.
  • Devrim Saltoğlu – Rauf Denktaş: Kıbrıs Türklerini haklarını aramaları ve mücadele etmeleri için en güçlü şekilde örgütleyen isimlerden biri olan ve daha sonra kurulacak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş karakterini Devrim Saltoğlu oynamaktadır.
  • Serkan Çayoğlu – Ankaralı: Daha önce birçok başarılı projede karşımıza çıkan yakışıklı oyuncu Serkan Çayoğlu, Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde de Ankaralı karakteriyle seyircilerin karşısına çıkıyor.
  • Tayanç Ayaydın – Nikos Sampson: Kıbrıs adasında bir Yunan hükümeti kurma hayaliyle yanıp tutuşan EOKA-B isimli örgüte bağlı darbeci komutan Nikos Sampson karakterine Tayanç Ayaydın can vermektedir.
  • Gülper Özdemir – Doktor Ayşe: Kıbrıslı Türklerin zor zamanlarında canı pahasına onlara destek olmaya çalışan kahramanlardan biri olan Doktor Ayşe karakterini Gülper Özdemir oynamaktadır.

Bu saymış olduğumuz başrol oyuncular dışında Bir Zamanlar Kıbrıs oyuncuları arasında Hasan Küçükçetin, Miray Akay, Nebil Sayın ve Emre Törün gibi daha pek çok başarılı ismin bulunduğunu söyleyelim.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin yeni bölümlerini her perşembe akşamı 20.00’da TRT 1’de izleyebilirsiniz. Eğer diziye baştan başlamak ve yayınlanmış bölümlere göz atmak istiyorsanız önceki bölümleri TRT 1 resmi internet sitesinde yer alan Bir Zamanlar Kıbrıs sayfasından yüksek kalitede izleme şansına sahipsiniz.

  • Bir Yorum Yaz