Paralel Evrenlere Giriş: WandaVision Konusu

Marvel sinematik evreninin gidişatı hakkında izleyicilere önemli ipuçları veren WandaVision konusu bu içerikte detaylı olarak anlatılacak.

Süper kahraman ve çizgi roman temalı yapımlar ülkemizde ve dünyada geniş kitleler tarafından büyük bir beğeniyle takip ediliyor. Çizgi roman ve süper kahraman yapımları denince akla ilk gelen stüdyolardan biri şüphesiz Marvel’dır. Bugüne kadar yüzlerce süper kahraman temalı film ve diziyle karşımıza çıkan Marvel sinematik evreni, takipçilerin de yakından bildiği üzere Avengers: Endgame filmi ile birlikte adeta bir devri kapattı. Bu filmle birlikte yıllardan beri süregelen Marvel faz 3 hikayesi de sona ermiş oldu. Bundan sonrası için Marvel, paralel evrenlerin anlatıldığı ve başka süper kahramanların başrolde olduğu yeni bir hikaye evrenine geçiş yapacak. Faz 4 olarak ifade edilen bu yeni dönemin inşası için Doctor Strange 2 başta olmak üzere birçok yeni film üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Doctor Strange 2 gibi bu yeni Marvel paralel evren hikayelerine yön verecek filmlerden önce Marvel stüdyoları, hem üst kuruluş olan Disney’in yayın platformu Disney+’ı güçlendirmek hem de farklı hikayelerle evreni daha da çeşitlendirmek için diziler yapacaklarını açıklamışlardı. O dizilerden biri olan WandaVision, beklenildiği gibi Disney+ platformunda yayınlandı. Toplam 9 bölüm süren dizi, Marvel’ın inşa ettiği faz 4 hikayesi ve Wanda Maximoff hakkında çok önemli bilgiler sunuyor.

Marvel Faz 4 Sunar: WandaVision Konusu Nedir?

Marvel evreninde önemli bir yere sahip olacağı gün gibi gözüken WandaVision konusu bu sebepten ötürü herkes tarafından merak ediliyor ve soruluyor. Dizinin konusundan bahsetmeden önce şunu net olarak söylemek gerekiyor: WandaVision dizisi, 2022 yılında gelmesi beklenen Doctor Strange 2 filmiyle doğrudan bağlantılı. Ki zaten bilindiği üzere Doctor Strange 2 filminin başrollerinden biri de Wanda Maximoff. Dizinin konusu, Avengers: Endgame filminden sonrasını anlattığı için WandaVision konusu ile ilgili bilgi verirken Avengers: Endgame filminde olanlarla ilgili de bilgiler aktaracağız. Bu yüzden eğer Avengers: Endgame filmini izlemediyseniz aşağıda anlattıklarımız sizin için sürpriz bozan (spoiler) niteliğinde olabilir!

Wanda Maximoff’un sevdiği ve hatta belki de hayattaki tek dayanağı olarak gördüğü kişi olan Vision, Infinity War filminde öldürülmüştü. Bu ölüm karşısında çok ağır üzüntü ve depresyon yaşayan Wanda, onun ölümünü hala içine sindiremedi. Vision’ı hayata geri döndürmek için her yolu denemeye hazır olan Wanda, bu isteğini gerçeğe dönüştürmüşe benziyor. Zira WandaVision dizisinde Vision’ı kanlı canlı bir şekilde görmekteyiz. Fakat çok daha farklı bir ortamda. Birbirlerine inanılmaz derecede aşık olan Wanda ve Vision, dizide 1950’li yıllarda yaşıyor. Hatta dizinin sitcom tadında siyah beyaz formatta başladığını da söylemeliyiz. Wanda ve Vision, yaşadıkları küçük kasabada oldukça mutlu ve huzurludurlar. Fakat bu mutluluk uzun sürmeyecektir çünkü bu ortamın altyapısının nasıl hazırlandığı ve Vision’ın Wanda tarafından nasıl adeta diriltildiği, bölümler geçtikçe ortaya çıkacaktır. Dizi genel hatlarıyla Wanda’nın Vision gittikten sonra neler hissettiğini, ne yaptığını ve bundan sonrası için neler yapabileceğini anlatmaktadır.

WandaVision konusu ile ilgili çok daha fazla bilgi aktarılabilir fakat bu genel çerçevenin dışında aktarılacak her bilgi, diziyi henüz izlememiş kişiler için sürpriz bozucu nitelikte olacaktır. Dizinin her bölümünde hikaye farklı bir noktaya evirilmekte ve izleyicilerin aradığı soruların yanıtını vermeye çalışmaktadır. Fakat WandaVision dizisinde akıllara takılan her sorunun cevabı verildi mi diye sorulacak olursa buna hayır denilebilir. Akıllardaki soruların birçoğu, daha önce de belirttiğimiz gibi Doctor Strange 2 filminde yanıt bulacak.

WandaVision Bölümleri

İlk sezon itibariyle 9 bölümden oluşan WandaVision’ın halihazırda tüm bölümleri Disney+ platformunda yayınlanmıştır. Scarlett Witch ve Vision çizgi romanlarından uyarlanan dizinin senaristi Jac Schaeffer, yapımcısı ise tahmin edebileceğiniz üzere Marvel stüdyolarının baş ismi olan Kevin Feige’dir. WandaVision bölümleri 25 dakikadan 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Matt Shakman tarafından yönetmenliği üstlenilen WandaVision 2. sezon gelip gelmeyeceği birçok izleyici tarafından soruluyor. Şu an için görünen, dizinin 1 sezon şeklinde planlandığı ve ikinci sezonunun çekilmeyeceği. Fakat bu durum elbette ki ileride değişiklik gösterebilir.

WandaVision konusu ile ilgili bu yazımızda sizlere önemli bilgiler aktarmaya çalıştık. Eğer daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz resmi Marvel WandaVision sayfasına gidebilir ve burada detaylı bilgileri İngilizce şekilde inceleyebilirsiniz.

  • Bir Yorum Yaz